ОНОРЕ ДЕ БАЛЬЗАК, ШОПЕН, КАРМЕЛІТИ БОСІ, БЕРДИЧІВ, ВЕРХІВНЯ або зв’язки між речами

Коли я вчила історію в школі, то найцікавішою була мені античність. Далі все сумніше, сумніше, нудотніше, незрозуміліше. Підручник Новітньої історії України взагалі згадую з жахом: величезний список дат, подій, які непов’язані одна з одною, і якась безпросвітня туга сторінка за сторінкою.

Коли я вчилась в Університеті, я багато подорожувала Україною і дивувалася, коли дізнаватись якісь цікаві подробиці про міста і містечки. З народженням сина в наші подорожі додались бажання зрозуміти і пізнати трохи більше ніж просто прогулятися гарними пейзажами.

З початком національно-визвольної війни з рф у 2014 році ми почали цілеспрямовано їздити на екскурсії, які пропонували історичний контекст. Раділи надзвичайно, коли у 2019 році гіди перестали задавати питання, якою мовою вести екскурсії, а попереджали про можливі русизми і спілкувались українською.

Ми встигли побувати у Дніпрі та Запоріжжі на новий 2022 рік, бачила ці міста ще не понівечені російськими ракетами. 2 січня 2022 були у Музеї народного мистецтва в селі Петриківка, насолоджувались петриківським розписом – нематеріальною культурною спадщиною України, що оберігаєьться ЮНЕСКО.

Вчасно, бо далі сталося повномасштабне вторгнення рф, ракетні обстріли та жахи війни.

У березні 2023 ми знову наважились на мандри Україною. Здійснилася мрія про Музей космонавтики у Житомирі, Музей дорогоцінного каміння у Хорошеві та 300-річну дерев’яну козацьку церкву в с.Троковичі. На додаток до емоцій і вражень була інтелектуальна насолода. Наш гід Олександр Хоменко підготував цілу інтерактивну виставу, що супроводжувалась піснями, документальними відео, історичними фото, ароматами, кристалами тощо.

Звісно, що ми не могли пропустити тур про Оноре де Бальзака і це було дивовижно.

Маленьке містечко Бердичів відкрилося нам юним композитором Фредеріком Шопеном, який вчився музиці в Костелі Святої Варвари. Пізніше в цьому костелі вінчався французький письменник Оноре де Бальзак на одній з найбагатших жінок того часу Евеліні Ганській.

Костел Босих Кармелітів відкрився нам ніжністю серця Матері Божої і живою, справжньою жагою життя
В ньому я вперше дізналася про всесвітньо відомого англійського письменника Джозефа Конрада (мені прикро це визнавати, але це так), який народився в Бердичеві і був хрещений в цьому Костелі.

Перлиною нашого туру став Палац Ганських у Верхівні. В ньому збереглися апартаменти, в яких три роки жив Оноре де Бальзак і писав свої твори.

Українська історія дуже яскраво вписана у історію Європи і світу. Українська культура є багатовимірною і багатошаровою. Українська мова одна з найбагатших мов, навіть після сторічних штучних збідненнь і применшень. Все це стає зрозумілим через живий дотик до свідків цих історичних подій, через зв’язки між речами набуває об’єму і масштабу.

Занурюйтесь в Україну через музику, літературу, архітектуру, природу, історію. Відкрийте для себе Живу Україну, а не штучний спотворений штамп.

Придивіться до турів Khomenko Alex – він викладає історію в туристичному автобусі і це дивовижно.

Дякую вам, Олександр, за нові кольори і смаки України, які я відкриваю з вами.

IMG 20230427 104308

Ольга Лукашук

БІЛЬШЕ ЗА ТЕМОЮ

НАЙКРАЩА ПІДБІРКА НОВИН ЩОТИЖНЯ

Топ новин