Житомирські експерти розповіли, як діяти у разі ядерної загрози

Рятувальники та лікарі Житомирщини розповіли на Суспільному Житомир про алгоритми дій у разі ядерної небезпеки – зокрема, як діяти у разі ядерного удару або аварії на атомній електростанції.

За словами керівника Центру біологічного захисту обласного управління ДСНС Андрія Митрофанова, і у разі аварії, і у разі ядерного удару перше, що треба зробити – обов’язково перебувати в укритті.

Буде струс землі, буде велика вибухова хвиля, підніметься велика кількість ґрунту, тому головне – щоб на вас не потрапили перші ефекти вибуху ядерної зброї. Крім вибухової хвилі, є ще світлове випромінювання, електромагнітне випромінювання, теплове випромінювання. Навіть неспеціалізований бункер, а звичайне укриття значно підвищує шанси на виживання“, – говорить Андрій Митрофанов.

Такий крок дозволить зробити основне – зберегти життя. Після цього треба подбати про захист здоров’я.

“З радіоактивним пилом до нас долітає радіоактивний йод, який ми вдихаємо, і він впливає лише на щитоподібну залозу, – каже лікар-ендокринолог Петро Куськало. – Серед потенційних впливів також пряме опромінення, вибухові травми та інші чинники, які мають місце у радіусі вибуху. Йдеться про зону у 20-30 кілометрів. Люди мають пройти в укриття та щільно закрити вікна. Перебувати в укритті треба до того часу, поки міністерство надзвичайних ситуацій чи інші уповноважені структури дадуть дозвіл виходити на вулицю. До цього часу люди мають користуватися лише тією їжею та водою, яку вони взяли з собою – аби в продукти не потрапили радіоізотопи”.

За словами лікаря, після офіційного повідомлення служби з надзвичайних ситуацій про ядерну небезпеку людям до 40 років потрібно прийняти профілактичну дозу калію йодиду.

Особливості йодиду калію в тому, що він може повністю перекрити потребу щитоподібної залози в йоді. І якщо ми вже знаємо, що стався вибух, то упродовж шести годин від часу вибуху ми маємо прийняти профілактичну дозу калію йодиду. Краще це зробити упродовж шести годин, але не пізніше ніж після 24 години з моменту вибуху“, – розповідає Петро Куськало.

Порівнювати досвід ліквідації аварії на атомній станції і досвід ліквідації ядерного удару не можна. Якщо по наслідках атомної станції є прописані статті, наукові праці, то що робити з наслідками застосування ядерної зброї, всі лише в теорії знають“, – сказав Андрій Митрофанов.

БІЛЬШЕ ЗА ТЕМОЮ

НАЙКРАЩА ПІДБІРКА НОВИН ЩОТИЖНЯ

Топ новин