Майже 400 житлових будинків пошкодили росіяни у Житомирі. Вже відновили близько сотні – це будівлі з незначними пошкодженнями. Мешканці ж 25 повністю зруйнованих обійсть чекають на компенсації за зруйноване житло.
Про це Суспільному Житомир розповів заступник начальника міського управління житлового господарства Андрій Оніщенко.
За його словами, нині всі мешканці зруйнованих будинків отримують компенсацію від держави на оренду житла. Відновити їх чи компенсувати вартість будівель можна буде після прийняття Верховною Радою закону.
“Є законопроєкт, який розглянутий Верховною Радою в першому читанні – це законопроєкт про компенсацію, його номер 7198, – каже Андрій Оніщенко. – Нині він ще не прийнятий. Коли він буде прийнятий, тоді можна буде говорити про подальші кроки. Там вже буде розписаний механізм, як це має відбуватися. Він в цілому охоплює нерухоме майно”.
Жителька мікрорайону Богунія Олена кілька разів на тиждень приходить до свого зруйнованого дому. Після атаки армією РФ на житлові будинки на Богунії у березні, жінка живе в орендованій квартирі та отримує компенсацію від держави за оренду житла.
“Ми з дідом це все постійно будували, – розповідає Олена. – Він у мене майстер. Ми все самі робили, нікого не наймали, лише купували матеріали. Вже думали, що нам цього вистачить до кінця життя, всередині вже все поробили”.
Сергій Мельник жив навпроти будинку пані Олени. Чоловік за власні кошти відновив покрівлю. Виконувати внутрішні роботи планує після обстеження будівлі фахівцями, адже на одній стіні з’явилися тріщини і, можливо, будинок доведеться зносити.
“Не можу зараз ось так впевнено сказати, що ми це відбудуємо і будемо зразу жити – тут ще є певний психологічний фактор сюди повернутися, це також свою певну роль відіграє. Коли буде зрозуміло, що, наприклад, компенсацій не буде, нічого не буде, то тоді, можливо, будемо намагатися власними силами все відновлювати”, – каже Сергій Мельник.
В районі вулиці Жуйка дев’ятого березня 2022 року росіяни повністю зруйнували приватний будинок та пошкодили сусідній. Житло пані Євгенії розташоване у десяти метрах від вирви російської бомби. Вибухова хвиля зруйнувала дах, вікна, двері та пошкодила стіни. За кілька місяців за бюджетні кошти зробили покрівлю, замінили всі вікна та двері. За свої кошти жінка робить внутрішні роботи та вже перевезла до хати домашніх улюбленців – кішку та трьох собак.
“Коли побомбили, то сюди до нас вся живність позбігалася, бо ніхто ж навколо нас не жив, всі повиїжджали, то всі тварини до нас збіглися, вони ж їсти хочуть, – розповідає Євгенія. – Я їх годувала, то вже й стали вони всі нашими. Небайдужі люди дали нам ОСБ-плити. Ми їх підшили, але це все нам треба по можливості віддати. Зараз з такими цінами ми поки не можемо цього зробити. Люди нам позичили. Вони ж бачили, що в нас все зверху просто сиплється”.
В оселі Олени Кацімон вибуховою хвилею зруйнувало покрівлю, повибивало вікна, двері та стіни всередині будинку. За бюджетні кошти відновили двері, одне вікно та дах будинку. Проте в новому шифері утворилися численні тріщини, а в будинок з-під покрівлі задуває вітер.
“Я сплю ось в цій кімнаті і в мене там просто гуляє вітер, – каже Олена Кацімон. – Це ж все треба робити. Я вже чоловіку сказала, щоб хоч трохи позабивав з того матеріалу, що в нас був. Ми позабивали, але ж ви розумієте, що воно нічого особливо не дає”.
Всі роботи з відбудови пошкоджених будинків фінансують через обласну військову адміністрацію. На запит Суспільного військова адміністрація відповіла, що станом на перше січня відновили 100 будинків – там провели поточні ремонти.
Протягом 2022 року на відновлення об’єктiв Житомирської територіальної громади витратили 16,4 мільйони гривень з резервного фонду державного бюджету (7,6 мільйонів гривень на відновлення житлового фонду; 8,8 мільйонів гривень на вiдновлення об’єктів освіти, охорони здоров’я, бюджетних установ). Нa суму 35,9 мільйонів гривень були закупленi будівельні матеріали (вікна, склопакети), якi встановили у пошкоджених будівлях.
Фото: Суспільне Житомир