2 вересня гривня святкує свій 26-й день народження. Понад чверть століття тому розпочалася грошова реформа і в Україні з’явилася власна національна грошова одиниця. Нині українську гривню друкують за новітніми світовими технологіями, а віднедавна – ще й з використанням українського льону. Для українця гривня – це не просто гроші. Це важливий символ державності, що тримає дух нашої країни.
Сьогодні наша розповідь про батька української гривні – Героя України Володимира Матвієнка. Його життєве кредо: «Працювати і вчитись без зупинки».
Герой України, всесвітньо відомий банкір, професор, поет, публіцист, заслужений діяч мистецтв України Володимир Матвієнко народився в селі Білка Коростенського району на Житомирщині.
Особливо шанують Володимира Павловича односельці, для яких він так багато зробив і робить дотепер. На його честь назвали майдан біля будинку культури, школу, яку він побудував за власні кошти. Понад 50 років трудового шляху Володимир Матвієнко присвятив банківській системі.
Його ім’я нерозривно пов’язане з історією становлення Національного банку України, побудови банківської системи. Запровадив купони багаторазового використання, які взяли на себе інфляційний удар і завдяки яким Україна уникла гострої кризи готівкових коштів. Був ініціатором створення і впровадження української національної валюти — гривні.
«1991 рік. Рік, коли Верховна Рада призначила мене першим головою Національного банку. Це було 6 червня. Але я в кабінет не міг зайти, тому що три місяці Москва не віддавала наказ», – згадує Володимир Матвієнко.
Тодішній стан економіки, за його словами, потребував реформування грошової системи. Володимир Павлович звертає увагу на ту обставину, яка призвела до цього.
«Я об’явився головою Національного банку ще в надрах Радянського Союзу. І коли в Москві йшла нарада в Геращенка, голови Державного банку, – вони слухали мою промову. І коли прийшли після перерви, я кажу: будемо продовжувати. А Геращенко говорить: «А що тут продовжувать?! Матвієнко вже розвалив Радянський Союз!». Вони зрозуміли, що Україна вже заявила про себе, що вона в складі Радянського Союзу не буде», – розповідає Володимир Матвієнко.
В одному з інтерв’ю відомий українець сказав, що він ніколи не був другим. Цілеспрямованість була закладена в ньому на генному рівні самим життям.
«У нас сім’я була бідна. Але в матері був характер – вона вміла в любій ситуації працювати й добиватися свого. Бачте, без батька я родився, але навіть при тяжких умовах ми не повимирали. Тому що ми всі як мурашки працювали», – говорить Володимир Матвієнко.
Серед інших постулатів нашого видатного земляка – «Любити свою державу! Бути чесним». Нині Володимир Матвієнко багато допомагає захисникам України. Серед українських військових, добровольців – його учні, ті, кого сформували патріотичні вірші, пісні Володимира Павловича. Також постійно підтримує багатодітні сім’ї, для яких за його меценатства неодноразово було придбано житло.
Володимир Матвієнко закликає не впадати у відчай – настане час, закінчиться війна, і українці здолають кризу, створять матеріальні блага. Але досягти цього здатні тільки люди, духовно віддані Українській ідеї.