“Повертались сини як герої до рідного дому”

Уже за півгодини наші земляки зможуть насолодитися виступом легендарного ансамблю «Льонок». На сцені обласної філармонії відбудеться ювілейний концерт легендарного колективу. Віримо, що тривога до цього часу закінчиться і мистецтво переможе!

Поліський академічний ансамбль пісні і танцю «Льонок» носить ім’я свого засновника і незмінного керівника протягом багатьох десятиліть Івана Сльоти. Кімнату-музей історії славетного колективу та його очільника відкрили свого часу в Житомирській обласній філармонії.

Одна з найвідоміших пісень Майстра «А льон цвіте» є надзвичайно актальною сьогодні, коли в Україні триває війна.

Голубіли льони
Та здригнулось від грому Полісся,
По дорогах війни
Синьоокі сини розійшлися...

На початку 70-х в одному з сіл Житомирщини перед очима Івана Сльоти відкрилось неосяжне море синьо-блакитного квітучого льону… Там же познайомився з немолодою льонаркою. Жінка розповіла, що чоловіка не діждалася з війни, а син учиться в місті і до матері озивається дуже рідко.

«З тієї розмови одразу й навіялось – «А льон цвіте синьо-синьо, а мати жде додому сина…». Це мої слова, які згодом стали початком приспіву. Сів я в автобус із думкою про нову пісню… Обмірковував слова», – згадував Іван Сльота.

Але хто ж напише віршований текст для пісні? Перебираючи в пам’яті поетів, Сльота згадав знаного вже поета-пісняра, теж нашого земляка Василя Юхимовича. Вирушив до нього в Київ зі своєю «рибою-заготовкою». Познайомилися, розповів про ідею і натхненний повернувся додому. А  рано-вранці пролунав телефонний дзвінок від Юхимовича: «Послухай…» Іван Сльота швиденько записав надиктовані поетом слова. А десь до вечора була вже й музика готова. Далі – декілька доопрацювань тексту – і пісня полетіла по світу. Її виконували навіть у штаб-квартирі ООН, а потім «прописали» на житомирській ратуші.

Саме «Льон» українці щиро вважають народною піснею. Вона стала особливо актуальною в час новітньої війни в Україні, розв’язаної сусідньою державою. І знову плачуть наші матері, котрі кожної миті ждуть своїх синів… І чекають того прекрасного дня, коли зможуть заспівати:

Знов розквітли льони
У Поліськім краю голубому.
Повертались сини
Як герої до рідного дому.

Андрій Козаченко, журналіст

Bilia khaty muzeiu V YUkhymovycha v den vidkryttia 11 10 2008 poruch M Synhaivskyy v tsentri Tiu Mykytchuk

Іван Сльота та Микола Сингаївський (перші ліворуч) з колегами біля хати-музею Василя Юхимовича в день відкриття

БІЛЬШЕ ЗА ТЕМОЮ

НАЙКРАЩА ПІДБІРКА НОВИН ЩОТИЖНЯ

Топ новин