Перший міський голова Житомира розповів про часи виборювання Незалежності

24 серпня Україна відзначає 31 річницю своєї незалежності. Напередодні цієї дати кореспонденти Суспільне Житомир поспілкувалися із першим міським головою Житомира Віталієм Мельничуком, який розповів, що Житомир був у п’ятірці перших обласних центрів України, де ще до проголошення незалежності над міськрадою підняли синьо-жовтий прапор.

Головою Житомирської міської ради Віталій Мельничук працював з 1990 року. Каже, що ще тоді другого квітня 1990 року під час відкриття сесії Житомирської міськради у сесійній залі сталася одна історична подія.

“Як міський голова я відкривав сесію, – каже Віталій Мельничук. – І тут несподівано з отих дверей заходять троє хлопців: Саша Козицький, Анатолій Шевчук, Святослав Васильчук, які внесли український прапор. А там стояв радянський прапор і бюст Леніна. Вони цей прапор (прапор України – ред.) вручили мені, а я беру цей прапор і ставлю його поряд”.

2424c592970b0097
Перший Житомирський міський голова Віталій Мельничук. Сесійна зала Житомирської міськради, серпень 2022 року. Фото: Суспільне Житомир
d683c46e990a2bb9
Синьо-жовтий прапор на міській раді Житомира, 1990 рік. Фото: скрін з відео студії “Полісся”
39ae615180181b60
Сесійна зала Житомирської міськради. Житомир, серпень 2022 року. Фото: Суспільне Житомир

За словами Віталія Мельничука, 1991 рік був особливо важким.

“Як міському голові мені тоді довелося одночасно вирішувати кілька вкрай важливих питань. Перше з них стосувалося життєдіяльності міста, адже місто – це живий організм, який повинен розвиватися. Тут величезна кількість моментів, які потрібно вирішувати, і я їх вирішував. Це був час політичної боротьби, політичного становлення. Тоді була окупаційна російська адміністрація, але вона називалася КПРС. Був обком КПРС, був перший секретар обкому, тобто людина, яка була тут поставлена з Москви для того, щоб дивитися, як тут себе ведуть і що роблять. І це була боротьба проти цієї партії, цієї колоніальної адміністрації. Це була дуже важка боротьба і ми її вели. При всіх проблемах, при всьому тому, що було за ці 30 років, постало нове покоління українців, яке здатне захищати свою країну”, – каже перший Житомирський міський голова.

5c3166e4f8470bab
Перший Житомирський міський голова Віталій Мельничук. 2022 рік. Фото надане Суспільному Віталієм Мельничуком

Після здобуття Україною незалежності Віталій Мельничук був депутатом Верховної Ради, радником прем’єр-міністра України, заступником голови Рахункової палати України. З перших днів повномасштабного вторгнення Росії в Україну Віталій Мельничук у віці 68 років пішов захищати Україну.

“Щодо віку були питання. Я пішов у військкомат, а вони мені кажуть: “Та ви що?!” Потім я пішов до територіальної оборони Києва. Вони кажуть: “Давайте, ми вас запишемо”. Та людей було тисячі. Потім я згадав, що є така військово-цивільна організація “Бойове братерство”. Я телефоную, кажу, що хотів би. Вони сказали: приходь, все нормально. Прийшов. Автомат, форма, все і вперед. Охороняли ППО навколо Києва. Коли росіян відігнали від Києва, вийшла директива міністра оборони подивитися, хто по віку. А оскільки у мене вік старше 65, мені подякували, кажуть: пишіть рапорт, закінчилася ваша служба”, – розповідає Віталій Мельничук і додає, що після служби не планує сидіти вдома, а буде допомагатиме своїм побратимам.

БІЛЬШЕ ЗА ТЕМОЮ

НАЙКРАЩА ПІДБІРКА НОВИН ЩОТИЖНЯ

Топ новин