![На Житомирщині СБУ затримала шахраїв, які «чистили» банківські картки українських захисників 1 WhatsApp Image 2024 06 05 at 10.24.10 ad704563](https://zhytomyr.org/wp-content/uploads/2024/06/WhatsApp-Image-2024-06-05-at-10.24.10_ad704563-1024x682.jpg)
Кіберфахівці Служби безпеки задокументували злочинну групу шахраїв, яка діяла на Житомирщині.
Зловмисники спеціалізувались на викраденні грошей з банківських рахунків українців через фішингові посилання.
Вони створили сайти-клони «офіційних» українських та міжнародних організацій, а також національного поштового оператора. Згодом – надсилали повідомлення потенційним клієнтам про можливість отримання виплат, допомоги чи проблеми з доставкою адресованого їм відправлення.
Серед постраждалих – мешканці із усіх регіонів України, у тому числі й військовослужбовці ЗСУ. У одного з них вони викрали понад 280 тис грн., ввівши в оману щодо затримки поштового відправлення від родини.
Для отримання обіцяного у повідомленні потрібно було перейти за зовнішнім посиланням і підтвердити власну платоспроможність, ввівши реквізити банківських карток, які автоматично ставали відомими зловмисникам.
Викравши потрібну інформацію, шахраї прив’язували чужі банківські картки до власних мобільних телефонів. У подальшому зловмисники купували статусні гаджети, розраховуючись безконтактно – за технологією «NFC».
![На Житомирщині СБУ затримала шахраїв, які «чистили» банківські картки українських захисників 2 WhatsApp Image 2024 06 05 at 10.24.10 0429db41](https://zhytomyr.org/wp-content/uploads/2024/06/WhatsApp-Image-2024-06-05-at-10.24.10_0429db41-1024x682.jpg)
![На Житомирщині СБУ затримала шахраїв, які «чистили» банківські картки українських захисників 3 WhatsApp Image 2024 06 05 at 10.24.10 af092459](https://zhytomyr.org/wp-content/uploads/2024/06/WhatsApp-Image-2024-06-05-at-10.24.10_af092459-683x1024.jpg)
![На Житомирщині СБУ затримала шахраїв, які «чистили» банківські картки українських захисників 4 WhatsApp Image 2024 06 05 at 10.24.10 afd338a1](https://zhytomyr.org/wp-content/uploads/2024/06/WhatsApp-Image-2024-06-05-at-10.24.10_afd338a1-682x1024.jpg)
Після чого цифрову техніку продавали – за заниженими цінами, обготівковуючи таким чином «прибутки».
Кіберфахівці СБУ задокументували, що лише з лютого ц.р. шахраї викрали понад 1,6 млн грн. у декількох десятків громадян.
Досудовим розслідування встановлено, що до схеми причетні декілька студентів професійних технікумів із Житомира та області. Усі – віком 17-18 років.
![На Житомирщині СБУ затримала шахраїв, які «чистили» банківські картки українських захисників 5 WhatsApp Image 2024 06 05 at 10.24.10 bc6c4ae3](https://zhytomyr.org/wp-content/uploads/2024/06/WhatsApp-Image-2024-06-05-at-10.24.10_bc6c4ae3-1024x682.jpg)
Для «продуктивної» роботи упродовж півроку хакерам-самоучкам знадобилося лише початкові знання у сфері соціальної інженерії і web-розробки, декілька ноутбуків та електронних носіїв інформації, а також десяток мобільних телефонів.
Їх було вилучено під час 11 санкціонованих обшуків за місцем проживання фігурантів у Житомирі, Бердичеві та Вінниці.
![На Житомирщині СБУ затримала шахраїв, які «чистили» банківські картки українських захисників 6 WhatsApp Image 2024 06 05 at 10.24.10 f332b753](https://zhytomyr.org/wp-content/uploads/2024/06/WhatsApp-Image-2024-06-05-at-10.24.10_f332b753-1024x682.jpg)
На підставі зібраних кіберфахівцями СБУ доказів трьом ключовим фігурантам повідомлено про підозру у заволодінні чужим майном шляхом шахрайства, вчиненого повторно, за попередньою змовою групою осіб, шляхом здійснення незаконних операцій із використанням електронно-обчислювальної техніки, тобто за ч.4 ст.190 Кримінального кодексу України.
Досудове розслідування у межах кримінального провадження триває, з’ясовується точна кількість потерпілих та встановлюються інші спільники зловмисників.
Документування здійснили співробітники кіберпідрозділу СБУ в Житомирській області спільно зі слідчими ГУНП у регіоні та Кіберполіцією України за процесуального керівництва обласної прокуратури.