Мільярдні енергетичні втрати України

Тарифи під час війни

На дворі початок березня, але енергетичний сектор України пережив зиму і стабільно розвивається, незважаючи на труднощі. Водночас експерти відзначають, що енергетика відчуває серйозний дефіцит коштів, і всі сили, від доходів до міжнародної допомоги, спрямовуються на ремонт і захист обладнання, зруйнованого обстрілами.

Водночас підвищення мита для українців під час війни було питанням очевидного політичного значення. 30 травня минулого року уряд ухвалив рішення про підвищення тарифу на електроенергію для жителів з 1,68 гривні до 2,64 гривні за кіловат-годину. Одним із факторів, що зумовив таке рішення, стало те, що НАЕК «Енергоатом» та ПАТ «Укргідроенерго» через накопичену заборгованість не мали коштів для компенсації кінцевим споживачам різниці в ринкових цінах на електроенергію (більше 6 грн). за кВт*год) і населення. Тобто тариф для мешканців майже в чотири рази менший. Саме в цій невідповідності криється основна шахрайська схема.

Шахрайська схема

Як і у всіх шахрайств цього типу, схема дуже проста. Останніми роками підприємці масово підключаються до мереж системних операторів і видаються як «побутові споживачі». Це означає, що електроенергію отримують не готелі чи офіси, а звичайні споживачі. Як можливе таке шахрайство? Як зазначалося вище, це пов’язано з бездіяльністю НКРЕКП та відсутністю регуляторного рішення. Схоже, ця бездіяльність добре окупилася. При цьому бенефіціарами були представники операторів систем розподілу, які закривали очі на підкупне «пільгове» користування електроенергією.

Експерти кажуть, що перевірки з початку цього року виявили численні факти в багатьох сферах, коли контролюючі органи прив’язували торгові, офісні, готельні та ресторанні комплекси до “будинкових” цін. Багато з цих схем безкарно діяли роками. Лише в одній області України загальні втрати держави від компенсації тарифів сягають сотень мільйонів гривень! Повторимо ще раз. Під час війни лише в одній області держава втратила сотні мільйонів доларів через махінації з тарифами на електроенергію! Втрати для України в цілому обчислюються мільярдами.

Хто отримував вигоду від цієї схеми?

За нашою інформацією, наразі правоохоронні органи активно працюють над руйнуванням цієї схеми. Цікаво, що до неї також залучені представники державних та приватних обленерго.

Очевидно, що така афера була б неможливою без участі національного регуляторного органу, в нашому випадку НКРЕКП, який за законом відповідає за регулювання, моніторинг та контроль споживання електроенергії. Але чиновники Комісії роками загадковим чином не знали про мільярдні зловживання та шахрайство. Зрозуміло, що “побутові споживачі” не повинні використовувати сотні тисяч кіловат “аномальної” електроенергії. Неможливо, щоб вони не знали про це. Можливо, вони знають, але не намагаються виправити ситуацію.

У правилах ринку (під безпосередню відповідальність НКРЕКП) слід передбачити щонайменше дві норми: розподіл споживачів відповідно до їхнього споживання електроенергії та обов’язок здійснювати принаймні регулярні візуальні перевірки точок приєднання.

Регулятор не вносить жодних змін, прогалина не заповнюється, а винні особи уникають відповідальності. Тим часом держава втрачає мільярди доларів зі свого бюджету. Водночас обленерго скаржаться на погіршення свого фінансового стану, потребують додаткових коштів і вимагають від населення підвищення тарифів.

Чи є бенефіціаром цієї схеми новий голова НКРЕКП Валерій Тарасюк?

Цікаво, що найбільше порушень було зафіксовано в обленерго, які перебувають під впливом ФПГ “VS Energy”, таких як “Кіровоградобренерго” та “Чернівціобленерго”. У Черкасах, де також були зафіксовані серйозні порушення, активізується робота нового голови НКРЕКП Валерія Тарасюка: Пан Тарасюк був юридичним директором та віце-президентом VS Energy з 2006 по 2014 рік. Чи замкнулося коло?

Нагадаємо, що Тарасюк очолював НКРЕКП з 2019 по 2022 рік. Тоді Валерія Володимировича також звинувачували у конфлікті інтересів, а НАЗК розпочало розслідування з цього приводу. ТОВ “ЕФ&М Україна”, власником якого є брат Тарасюка, мало ліцензію на постачання електроенергії.

Схема не була скасована після того, як Тарасюк пішов у відставку з посади голови у 2022 році. Зрештою, Тарасюк продовжив працювати в організації і разом з іншим членом НКРЕКП Дмитром Коваленком, який курує регулювання електроенергетики, зумів “проігнорувати” схему, яку ми описували роками. Навіть важко уявити розмір “відкатів”, які отримували офіси, що координували роботу обленерго, і які коштували державі мільярдних збитків.

І це лише одна цифра. За приблизними підрахунками, збитки державних компаній “Енергоатом” та “Укргідроенерго” через цю схему можуть перевищувати 5 мільярдів гривень!

3 березня, коли ми завершували наше дослідження, ми дізналися, що Таращука переобрали головою НКРЕКП. Що буде далі? Нові підвищення тарифів для населення? Чи ліквідація тіньових програм, які завдають величезних збитків бюджету? Ми будемо стежити за діяльністю НКРЕКП і тримати наших читачів в курсі подій.

photo 2024 03 08 12 13 26

БІЛЬШЕ ЗА ТЕМОЮ

НАЙКРАЩА ПІДБІРКА НОВИН ЩОТИЖНЯ

Топ новин