Ексклюзив до Дня театру! Історія життя та унікальні фото народного артиста з Житомирщини Петра Міхневича

Для народного артиста Петра Міхневича найбільшим щастям було повернення на батьківщину! В день театру згадаймо легендарного актора – нашого земляка.

Легендарний театральний і кіноактор, засновник Чернівецького театру, народний артист України Петро Міхневич народився 22 жовтня 1901 року.

Житомирщина – особлива земля. Вона споконвіків народжувала таланти і ставала домом для багатьох знаних митців. Нині багато туристів їдуть до Бердичева, аби побачити храм, у якому 14 березня 1850 року вінчався з Евою Ганською класик французької літератури Оноре де Бальзак. Мине 51 рік, і в Бердичеві побачить світ самобутній актор, майбутній народний артист Петро Міхневич. Ще через півстоліття Міхневич і Бальзак «зустрінуться» на зйомках фільму «Помилка Оноре де Бальзака».

Сьогодні наші краяни добре знають усі «бальзаківські місця» на Житомирщині. І, на жаль, майже зовсім нічого не знають про життєвий шлях корифея українського театру і кіно, земляка Петра Міхневича. Свою першу кінороль – Онуфрія – Петро Герасимович Міхневич зіграв у фільмі «Земля» за Ольгою Кобилянською. І сьогодні він залишається для земляків terra іncognita – невідомою землею.

Свого часу одному з житомирських журналістів пощастило зустрітися з жінкою, яка була останнім коханням великого митця. У 2009 році житомирянка Леонтіна Ярошинська-Строганова уперше відкрила для ЗМІ рідкісний архів Петра Міхневича.

Петро Міхневич у 1925 році закінчив Київский музично-драматичний інститут імени Миколи Лисенка і вже наступного року став актором Київського театру імені Івана Франка. А ще через рік, 1927-го, Петро Герасимович був членом приймальної комісії в театрі, яку очолював легендарний Гнат Юра. В конкурсі артистів тоді взяла участь і 20-тирічна дівчина Галина Янушевич.

Майбутня народна артистка України, неперевершена «Вовчиця» Галина (Ганна) Яківна Янушевич згадувала:

– Схвильованим голосом читаю уривок з «Неофітів» Шевченка. Почувши слово «досить!», вибігаю, засмучена невдачею. У цей момент підійшов до мене один з членів приймальної комісії, представник від молоді – дуже красивий чорнявий хлопець і ласкаво звернувся до мене: «Товаришко, не хвилюйтесь. Завтра ми зустрінемось як товариші по роботі». Це був молодий актор театру І.Франка Петро Міхневич, якого весь театр величав  Петронієм Міхнешею».

Уже через рік Галина Янушевич та Петро Міхневич одружилися і надалі торували акторський шлях разом. З 1931 року вони – актори Харківського театру. В 1940 році Галина Янушевич та Петро Міхневич переїздять до Чернівців, де засновують театр імені Ольги Кобилянської. Ім‘я Кобилянської стало визначальним для подружжя. В 1954 році Галина Яківна та Петро Герасимович зіграли свої перші кіноролі у фільмі «Земля» за твором О. Кобилянської. Фільм зібрав плеяду кіно-легенд: Наталя Ужвій, Наталя Наум, Микола Яковченко.

У Чернівецькому театрі імені О. Кобилянської подружжя Міхневич-Янушевич служило до останніх днів. А їхній будинок на Шевченка, 13 був тим тихим острівцем, де збирався весь театральний бомонд Чернівців. Тут лунали неповторні анекдоти, театральні бувальщини, народжувались нові образи й ідеї.

Саме в Чернівецькому театрі під наставництвом Петра Міхневича та Галини Янушевич закладався фундамент великого таланту тоді ще невідомого геніального актора й режисера Івана Миколайчука. Згодом, у 1981-му народний артист УРСР Петро Міхневич зіграє гловну роль Михайла в фільмі «Така пізня, така холодна осінь» режисера Івана Миколайчука.

– Пригадую, як разом із Миколайчуком до мене у Великий Кучурів на Маланку приїхали й народні артисти Петро Міхневич і Галина Янушевич. Наша «периберія», звичайно, поступалася вашковецькій, яку прекрасно знав Іван. Та й називалася інакше — «дикунія». Та моїх гостей цікавило все. А якось на коляді Міхневич попросив мене: «Запріть колядників, не випускайте, най ще колядують, я заплачу», – згадував друг І. Миколайчука Мірча Дмітрієвич.

На початку 1983 року передчасно померла Галина Янушевич. Незадовго до смерті актриси, після успішних московських гастролей театру в 1982 році та схвальних рецензій у пресі на гру Галини Яківни, художня рада театру прийняла рішення клопотати про присвоєння їй звання народної артистки Радянського Союзу. Отримати високе звання актриса не встигла. Петро Міхневич пережив дружину на 10 років.

Житомирянка Леонтіна Ярошинська-Строганова познайомилась з зірковим подружжям завдяки сестрі Галини Янушевич Вірі, яка жила посусідству в Житомирі. В ексклюзивному інтерв`ю пані Леонтіна згадувала, що, як тільки випадала відпустка, Петро Міхневич приїздив до Житомира. Спочатку з дружиною, після її смерті – сам.

– Ми завжди так чекали його приїзду. Петро Герасимович був у нас в гостях щороку. Коли приїжджав, говорив: «Люся, тепер я відчуваю, що у мене відпустка». Він же завжди в роз’їздах, на гастролях. У Житомирі – відпочивав душею. Любив рибалити разом з моїми синами Льонею та Жориком. Вони обожнювали Петра Герасимовича, а він любив їх. У нас стояли вудочки, які він купив. А як приїжджав, відразу: «Де мої вудочки?» У нього було улюблене місце риболовлі – за дві хвилини хотьби, внизу, на Тетереві, біля Бердичівського мосту. Там родичка його жила – прізвище Сахно.

Петро Герасимович був дуже цікавою, духовною людиною. Якщо немає духовності в серці – нічого немає. Він же син проповідника. Чудова людина. Відчувався великий майстер. Він же знявся в стількох хороших фільмах. Хоча зізнавався, що більше йому до вподоби театр, – згадувала в інтерв’ю пані Леонтіна.

У кіно Петро Міхневич грав рівно півстоліття. Його остання картина «Співачка Жозефіна та мишачий народ» вийшла вже після смерті майстра, в 1994 році. 

Сьогодні, коли весь світ відкриває для себе українську культуру, варто розпочати тріумфальне повернення великого, однак маловідомого сучасному глядачу, майстра. Адже, за розповідями дружини Галини Яківни, він найбільше в світі любив повертатись на свою батьківщину:

– Коли бували в Житомирі, обов’язково каже: «Галиночко, ми поїдемо в Бердичів. Там моя батьківщина». Ми так стоїмо, а він піде і так довго-довго вдивляється в те місце, де жив.

Андрій Козаченко

ЕКСКЛЮЗИВНІ ФОТО!

Yzobrazhenye 006
4 4
Yzobrazhenyevv 007
Yzobrazhenye 00mmmm8

Yzobrazhenye 00kkkk5 1
Yzobrazhenye 0fff07 1
IMG 0971
IMG 0969
IMG 0967
Yzobrazhenye mmmmmm008
IMG 0965
Yzobrazhenye kkkl005
2 4
6 3
1 3 1

БІЛЬШЕ ЗА ТЕМОЮ

НАЙКРАЩА ПІДБІРКА НОВИН ЩОТИЖНЯ

Топ новин