У Житомирі восени зацвіли каштани

У Житомирі на Чуднівському мосту восени зацвіли каштани.

Про це повідомляє Суспільне Житомир.

У коментарі Суспільному доцент кафедри екології і географії ЖДУ імені Івана Франка кандидат біологічних наук Іван Хомяк пояснив, з чим пов’язане це явище і чи можна вважати його аномалією.

Упродовж кількох років у Житомирі у вересні та жовтні спостерігається повторне цвітіння каштанів. Зараз розквітлі дерева можна побачити на Чуднівському мосту. Біолог Іван Хомяк каже, що повторне цвітіння дерев є досить поширеним явищем.

“Причин може бути кілька. Деякі види дерев ми перенесли із тропічної зони, де за рік цвітіння буває кілька разів. Сезон дощів – зацвіло, сезон засухи – відплодоносило. І це повторюється два або більше разів. А деякі рослини просто мігрували, тому що клімат міняється, відбуваються льодовики, а на місце цього льодовика піднімаються рослини із тропіків, в генетичній пам’яті яких ще є можливість цього цвітіння”, – розповідає Іван Хомяк.

Повторне цвітіння дерев і рослин також може бути реакцією на певні порушення. У випадку з каштанами це явище найчастіше пов’язане з ураженням дерев кінською каштановою міллю.

“Дерево намагається запустити процес регенерації і встигнути відцвісти ще раз, щоб набратися сили на зимівлю, – каже біолог. – Тобто у випадку з каштанами проблема саме зі шкідниками”.

Ще однією причиною цвітіння дерев восени можуть бути кліматичні зміни – наприклад, ранні заморозки. Це завдає шкоди плодовим деревам, спричиняючи їхню нездатність пристосуватися до умов зими, а у подальшому – і пошкодження чи загибель. За словами Івана Хомяка, люди навчилися використовувати процес цвітіння: є рослини, які мають дуже короткий період від цвітіння до розвитку плодів, тому рослини встигають зробити це кілька разів.

“Через це у деяких популяціях рослин одночасно є ті, які швидко проходять цей період, і ті, хто трішки пригальмовує. Наприклад, кульбаба – вона відцвіла у травні, а окремі кульбабинки проспали весну і зацвіли на осінь. Так от ось цю властивість людина використовує для вирощування так званих ремонтантних сортів, які мають дуже короткий цикл дозрівання: це малина, полуниця чи інші культурні рослини”, – каже Іван Хомяк і додає, що у кожній ситуації явище повторного цвітіння треба розглядати індивідуально.

Завдасть повторне цвітіння шкоди рослинам та деревам чи ні залежить ще й від того, якою буде осінь.

“Якщо зараз каштани відцвітуть, і осінь буде тривалою, теплою та вологою, то вони відновляться і потім нормально увійдуть в зиму. Якщо ж так не станеться, то це становитиме для них загрозу. Така ж ситуація може бути з різними фруктовими деревами. Це ризики. Не можна сказати, що це гарантована шкода, але це підвищені ризики. Деякі дикорослі чи квіткові види переживають цей процес досить нормально”, – говорить науковець.

Фото: Суспільне Житомир

d50bc2366c738e14
7c0254a41edc5cbe
59f01d1d37ecff11

БІЛЬШЕ ЗА ТЕМОЮ

НАЙКРАЩА ПІДБІРКА НОВИН ЩОТИЖНЯ

Топ новин