У Поліському національному університеті 16 листопада відбулося відкриття лабораторії-музею туристичного краєзнавства, де зібрані предмети побуту і традиційні елементи обрядовості, які використовували поліщуки у ХІХ ст. На її базі не лише проводитимуть заняття для студентів, але й екскурсії та майстер-класи для усіх охочих.
Про це під час вітального слова з нагоди відкриття лабораторії повідомив ректор Поліського національного університету Олег Скидан, йдеться на сайті вишу.
«Лише два тижні тому ми урочисто відзначали 100-річчя університету, приймали вітання від поважний гостей, а вже сьогодні зібралися з не менш гарної нагоди. Приємно бути в колі людей, які знають, люблять, поважають, цінують і популяризують українську спадщину, нашу культуру, традиції та побут, – звернувся Олег Скидан. – Ми теж зробили певний внесок, облаштувавши такий куточок. Це – навчальна аудиторія, яка слугуватиме для освітніх потреб студентів університету, що здобувають освіту за спеціальністю «Туризм». Вони зможуть тут відпрацьовувати практичну складову, набувати досвіду – як облаштовувати експозицію, проводити екскурсію, надавати туристичні послуги. Тут, у прямому сенсі, можна доторкнутися до історії. Усі експонати – автентичні і в минулому активно використовувалися та збереглися у хорошому стані. Їх можна потримати в руках і навіть випробувати. Впевнений, що за новими знаннями і корисним дозвіллям сюди приходитимуть студенти й з інших спеціальностей, а також житомиряни різного віку і навіть гості з інших регіонів та іноземці».
Присутня на заході начальниця управління культури Житомирської міської ради Ілона Колодій відзначила, що вже зараз студенти спеціальності «Туризм» Поліського національного університету – не лише активні учасники різноманітних загальноміських заходів, але й допомагають в їх організації та проведенні, звертаються з власними ініціативами. З появою такої лабораторії молодь зможе ще краще закріпити під час навчання знання і навички, які у подальшому застосовуватимуть в роботі за фахом. Вона переконана, що музей також стане новою локацією на туристичній мапі Житомира.
Одним із ініціатором створення лабораторії була Анна Івченко – стейкхолдер спеціальності «Туризм», керівник обласної мистецько-культурної спілки народних майстрів «Мистецьке Полісся».
«Ми впевнені, що війна закінчиться перемогою України. І до нас будуть їхати туристи з усього світу, аби більше дізнатися про цю незламну, героїчну і нескорену націю. Такі музеї допомагатимуть їм знайомитися із культурною спадщиною житомирського Полісся. І ми маємо розповідати про наш край так, щоб вони його полюбили всією душею, – наголосила завідувачка музею туристичного краєзнавства Анна Івченко. – Тут кожен експонат можна вивчати, тримаючи в руках. У цьому головна відмінність від звичайного музею. Наприклад, можна взяти ось такі старовинні рогачі, підняти ними металевий банячок. Або подивитися, як влаштовано давнє коромисло, на якому висять відра. Чи помацати куделю із льону, доторкнутися до зернят, з яких його виготовляють, до конопляного веретена та самотужки попрясти на стародавньому верстаті. Не менш важливо, що у таких умовах студентів значно легше вчити і це буде їх перший практичний досвід».
Слова Анни Івченко підтримує і доцент кафедри економіки, підприємництва та туризму Поліського національного університету Таїсія Чернишова, зауваживши, що студенти вже можуть проводити у музеї екскурсії для всіх охочих та розпочинати наукову діяльність.
«Організація екскурсійної діяльності, створення та проєктування туристичних маршрутів, туризмознавство, організація анімаційних, ресторанних, готельних послуг – все задля того, щоб студенти краще опрацьовували свої практичні навички. Саме це і спонукало нас створити цю навчальну лабораторію туристичного краєзнавства. У такому музеї наші студенти зможуть освоювати майбутній фах – краєзнавця, екскурсовода, дізнаватися більше про створення зелених садиб», – додає Таїсія Чернишова.
Мета створення лабораторії на базі кафедри економіки, підприємництва та туризму – покращення навчального процесу, наочної презентації різноманітних експонатів, можливість на практиці спробувати організувати та провести екскурсію, ознайомитись з концепцією складання екскурсій, виготовлення авторських сувенірів. Все це сприятиме розвитку методики організації та проведення сучасних просвітницьких, навчальних, рекреаційних занять з різновіковою аудиторією у просторі музею та навколомузейному просторі закладу вищої освіти.
На відвідувачів у музеї туристичного краєзнавства чекають інтерактивні експонати, писанкарство, ткання на верстаті, вироби з льону та конопель, фотозони та ін.