4 року тому відбулась реконструкція Житомирського центру вертебрології і реабілітації

Кореспондент Zhytomyr.org зустрівся з директором КНП “Обласний медичний центр вертебрології і реабілітації” Олександром Торбасом, аби обговорити актуальні питання реабілітації учасників бойових дій та інші питання, що хвилюють жителів області. Зустріч у ці засніжені дні стала символічною, адже саме в листопаді 4 роки тому Центр зажив новим життям, даруючи якісно нове життя жителям та гостям Житомирщини.

Олександр Торбас був призначений очільником Центру в 2017 році. За весь час існування відомого далеко за межами області медичного закладу тут не проводилося жодного ремонту. Збудований заклад ще 1973 року і станом на 2017 рік перебував у занедбанні. Одразу після призначення на посаду Олександр Торбас з тодішнім керівником області Ігорем Гундичем продумали проект створення тут реабілітаційного центру.

Крім обласних коштів, вдалося залучити кошти з державного бюджету. Було зроблено капітальний ремонт з заміною всіх комунікацій, закуплено обладнання, меблі. Сьогодні Центр захоплює сучасним виглядом, обладнанням і професійним та людяним підходом лікарів.  

Відмінністю Обласного медичного центру вертебрології і реабілітації сьогодні від того, яким він був до 2017 року, є те, що тут було започатковано новий вид послуг – фізична реабілітація. Тут отримують допомогу люди, які втратили можливість рухатися, після інсультів, після спинальних травм. В Центрі працює мультидисциплінарна команда реабілітологів, куди входять кінезотерапевт, ерготерапевт, рефлексотерапевт, психолог. Це команда спеціалістів, яка піднімає хворих на ноги.

Зокрема, Олександр Торбас розповідає історію пацієнта з Вінничини, у якого стався інсульт. За два тижні його підняли на ноги, і сьогодні він може ходити. За словами нашого співрозмовника, таких пацієнтів у Центрі багато. До цього в Житомирській області не було такої послуги як фізична реабілітація. Вона є в Києві, є в приватних центрах, є також у Рівному. Однак там встановлені ціни, які недоступні для пересічного громадянина. Тому в Центрі як комунальному неприбутковому підприємстві прорахували собівартість даної послуги, і це абсолютно невеликі кошти. Часто, за словами Олександра Михайловича, люди, коли чують про вартість, запитують: це за один день? і чують відповідь: ні, це за весь курс.

Таким чином Центр з 2018 року запрацював у новій якості. Тут лікуються пацієнти з проблемами опорно-рухового апарату і проблемами хребта. В основному, це деструктивні зміни, і цим людям повертають можливість рухатися, знімають больовий синдром. І людям не потрібно йти на оперативне лікування. Вони десятиліттями лікуються в Центрі, і їм це допомагає. Приїздять з усієї України. До війни було багато людей і з країн ближнього зарубіжжя. І навіть з Канади були пацієнти. Це житомиряни, які виїхали, і, дізнавшись, що є такий Центр, приїхали лікуватися на Батьківщину.

За словами нашого співрозмовника, в основному, Центр спеціалізувався на реабілітації учасників АТО. Для них усе було безкоштовно. На той момент працювала обласна програма по відшкодуванню коштів за лікування та реабілітацію учасників АТО. Олександр Торбас, коли очолював управління охорони здоров’я Житомирської облдержадміністрації, розробив цю програму, переконав депутатів у необхідності її прийняття. Програма була надзвичайно дієвою, однак закінчилася у 2020 році. На жаль, поки що нової подібної програми в області не прийнято, немає такої програми і в державі. Олександр Михайлович спільно з народними депутатами від Житомирщини вже тривалий час піднімає це питання на рівні держави. Однак поки питання не рухається.

За словами нашого співрозмовника, можна вирішити питання навіть без програми. Достатньо було би Національній службі здоров’я України розробити пакет для учасників бойових дій. У центрі сьогодні знаходиться 150 ліжок. 50 % пацієнтів – це бійці після поранень, після контузій. Вони сюди прибувають після військового шпиталю на реабілітацію.

Важливим є питання харчування. Адже хворих потрібно тричі в день харчувати. На жаль, це питання також не врегульоване. Харчоблок при одному з попередніх міністрів охорони здоров’я був скорочений – така була політика держави в даній сфері. Вирішують питання власними силами. Олександр Торбас отримав підтримку області в особі начальника Житомирської ОВА Віталія Бунечка. Область надає продукти з гуманітарної допомоги. Також частину необхідних овочів Центр закуповує за свої кошти, частину надають небайдужі люди. Виходять на вихідні три працівниці, яким доплачують, аби вони готували супи та інші необхідні страви для військових, які проходять реабілітацію.

Піднімати ці та інші актуальні питання на рівні держави допомагає народний депутат України Сергій Кузьміних. Була в Центрі і міністр у справах ветеранів Юлія Лапутіна. Олександр Торбас підготував відповідний лист, де звертався з проханням підтримки питання щодо реабілітації військових і затвердження вищезазначеного пакету НСЗУ для учасників бойових дій. Це було ще до відкритого вторгнення Росії. Однак за два місяці надійшла відповідь, що Кабмін не підтримав дану ініціативу. Питання поки що не вирішене. Олександр Михайлович сподівається, що хоча б з наступного року вдасться зрушити з місця цю надзвичайно актуальну тему.

Олександр Торбас наголошує, що необхідно розширювати кількість медзакладів, які проводять реабілітацію учасників бойових дій. Адже Центр на сьогодні не може взяти всіх, кому потрібна реабілітація. У шпиталі вже склалася черга з тих військових, кому необхідно потрапити сюди. У Центрі реабілітації навіть на поверсі зі службових кабінетів зробили палати, щоб розширити можливості. Однак цього, звісно, недостатньо. Тому необхідно залучити більше лікувальних закладів для такої надважливої справи.

photo1669119014 4
photo1669119014 1
photo1669119014 3
photo1669118992
photo1669118992 1
photo1669119014 2
photo1669119014 5
photo1669119014 6
photo1669119014 7

БІЛЬШЕ ЗА ТЕМОЮ

НАЙКРАЩА ПІДБІРКА НОВИН ЩОТИЖНЯ

Топ новин